Projektai » Tarptautiniai Marianos Veriovkinos simpoziumai

„Blagodat“ dvaro Vyžuonėlėse atgaivinimo renginiai
„Blagodat“ dvaro Vyžuonėlėse atgaivinimo renginiai

Liepos 18 d., penktadienį, į šiaip tykų ir užmirštą Vyžuonėlių dvarą, Utenos rajone susirinko apie du šimtus linksmai nusitiekusių, senoviškai ir šiaip iškilmingai pasipuošusių vietinių žmonių ir svečių. Dvaras pasitiko pasipuošęs spalvingu trikalbiu informaciniu stendu apie XIX a. pab. – XX a. pr. čia gyvenusią ir kūrusią menininkę Marianą Veriovkiną. Prie išlikusios vienintelės Lietuvoje dailininkės atelje klegantys žmonės rado šventiškai papuoštą pikniko stalą su arbata ir pyragaičiais, kuriais susirinkusieji vaišinosi po pirmojo tarptautinio tapybos plenero atidarymo. Dvarą buvo galima apeiti ne tik iš išorės, bet ir įžengti į paprastai užrakintus senosios atelje kambarius, kurie, deja, jau neprimena XXa. laikų atmosferos.

Plenero atidarymą pradėjo menininkės gyvenimo tyrinėtoja ir knygos “Ekspresionizmo raitelė Mariana Veriovkina” autorė dr. Laima Laučkaitė – Surgailienė, žiūrovams papasakodama apie menininkę ir jos gyvenimą Vyžuonėlių dvare. Menininkės gyvenimo istoriją pratęsė Utenos kultūros centro aktoriai etiuduose „Iš XIX a. pabaigos Vyžuonėlių dvaro gyvenimo“ parengtus pagal  Marianos Veriovkinos laiškus. Renginio organizatorius, į plenerą suvažiavusius menininkus ir renginio svečius pasveikino renginio globėja Lietuvos Respublikos Seimo narė Milda Petrauskienė, renginiu džiaugėsi ir dvarą naujam gyvenimui prikelti ragino ir savo pagalbą siūlė Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos narė Dalia Gruodienė. Po oficialių kalbų renginio vedėja ir viena iš organizatorių Sandra Dastikienė visus pakvietė pasiklausyti Liubos Nazarenko atliekamų rusiškų romansų.

Neskubri ir romantiškai nuteikianti renginio programa susiliejo į vieną visumą su supančia dvaro parko aplinka bei vakarėjančia gamta ir daugeliui surinkusiųjų paliko kitos, senovinės erdvės įspūdį. Renginio svečiai, gurkšnodami arbatą, dar ilgai bendravo tarpusavyje prisimindami, kiek kas prisimena, dvaro likimą, išreikšdami viltį, kad jis atgis ir šiame užmirštame Utenos rajono kampelyje užkurs kultūros židinį.

 

Plenero renginių programoje numatyta daugiau renginių, praplėsiančių Utenos gyventojų ir svečių žinias apie Utenos rajono XIX a. pab.  – XX a. pr. kultūrinį gyvenimą.
Liepos 22 d. 16:00 valandą Utenos A. ir M. Miškinių viešojioje bibliotekoje vyks susitikimas su knygos “Ekspresionizmo raitelė Mariana Veriovkina” autore dr. Laima Laučkaite Surgailiene, kurio metu bus žiūrimas dokumentinis filmas “Marianne von Werefkin” (Vokietija).

Plenere dalyvaujančių menininkų - Romualdo Balinsko, Ričardo Bartkevičiaus, Sauliaus Dastiko, Manto Maziliausko, Jūratės Mitalienės, Jono Pleckevičiaus, Andriaus Surgailio (Lietuva); Edmunds Lucis, Vladimir Serkovs, Oskars Zvejsalnieks (Latvija); Ameret (Annette Vahle) (Vokietija); Vladimir Mackevič (Rusija) – darbų paroda nuo liepos 27 d. iki rugpjūčio 31d. veiks Utenos dailės mokykloje.