Kultūrinis kelias "Mėlynojo raitelio pėdsakais" » Anspokių pilaitė

Marianos Veriovkinos ir Aleksejaus Javlenskio gyvenimas Anspokių pilaitėje
 Marianos Veriovkinos ir Aleksejaus Javlenskio gyvenimas Anspokių pilaitėje

1900 metų rugpjūtį  Veriovkina, Javlenskis ir Helena išvyko atostogauti į Anspokių pilaitę Vitebsko gubernijoje (dab. Latvijoje). Ji priklausė Veriovkinos bičiuliui Rusijos konsului Miunchene Gulkevičiui.

Anspoki priklausė Preilių rezidencijai, kurią Gulkevičius 1891 metais nupirko iš Latvijos Barono Borcho. Preilių dvarą sudarė didžiulis neogotikinių rūmų ansamblis su parku, tvenkiniais, koplyčia ir nuošaliau dvaro žemėje pastatyta Anspokių medžioklės pilaite. 

Gulkevičius Preilius valdė iki 1910 metų. Kaip išsilavinęs, liberalus žmogus bandė kelti krašto kultūrą, tad nutarė kaiminystėje įkurdinti menininkus ir pasiūlė retai naudojamą Anspokių medžioklės pilaitę Veriovkinai ir jos draugui. Marianai šios apylinkės patiko, priminė netoliese esantį gimtąjį dvarą; patogi buvo ir geografinė vieta - pakeliui iš Rusijos į namus Miunchene.

Neogotikinė Anspokių pilaitė stūksojo ant aukšto upės šlaito, nuo pilaitės terasos atsivėrė plačios tapybiškos apylinkės vaizdų panoramos. Į Anspokius buvo atgabenta Veriovkinos vasaros manta iš "Blagodat" dvaro, tapybos priemonės.

 

Anspokių pilaitėje Mėlynojo raitelio atstovai gyveno neilgai, tik porą ne pilnų metų. Pirmąjį kartą vasarojo 1900 rugpjūčio - lapkričio mėnesiais. O kitais metais jau liko žiemoti ir čia 1902 metų sausį gimė Javlenskio ir Veriovkinos kambarinės Helenos sūnus Andrejus.

Po šio įvykio Marianai Veriovkinai emigracija tapo priverstinė, nulemta socialinio sluoksnio normų, kurių Mariana skrupulingai nesilaikė, bet turėjo skaitytis. Todėl Rusijoje ji apsilankys tik po septynerių metų.

 

Šiuo metu pilaitė priklauso privačiam asmeniui ir yra sparčiai nykstanti, nežinia kiek dar laiko bus galima rasti jos griuvėsius.