Kultūrinis kelias "Mėlynojo raitelio pėdsakais"

"Mėlynojo raitelio" grupės įvairių tautybių narių  veikla ir atradimai buvo išties svarbūs, davę pradžią iliuziniam menui, dadaizmui, siurrealizmui ir abstrakčiajam ekspresionizmui. Jų kūryba ir biografijos atskleidžia dailės vystymosi kryptis ir Europos istorijos vingius. Keliaudami  po jų rezidencijas, lankydamiesi jiems skirtose atminimo vietose, galime iš arčiau prisiliesti prie to meto kultūrinio gyvenimo realijų. 

 

 Projektu "Kultūros kelias: Mėlynojo raitelio pėdsakais“  siekiame parodyti  kultūrinį Vyžuonėlių (Utenos r. Lietuvoje) ir Anspoki (Preili r. Latvijoje) dvarų paveldą,  tų dvarų istorines sąsajas, kurias šiandien norima atgaivinti ir paskatinti tarpkultūrinį supratimą bei suartinti skirtingas tautas per pasaulietinės kultūros bendrumus, kaip tai darė Mėlynojo raitelio atstovai; aktualizuoti, įtraukiant juos į skirtingų lygmenų kultūrinius kelius: regioninį, valstybinį ir  tarptautinį. 


„Mėlynasis raitelis“ (vok. Der Blaue Reiter) – Miuncheno menininkų grupuotė, veikusi nuo 1911 iki 1914 metų. Tai buvo pati reikšmingiausia vokiečių ekspresionizmo kryptis,  turėjusi poveikį XX a. Europos., tame tarpe ir Lietuvos, modernizmo raidai. Rusų kilmės dailininkai  Mariana Veriovkina ir Aleksejus Jevlenskis, gyvenę ir kūrę Vyžuonėlių dvare, Utenos r., išgarsėjo Vokietijoje, buvo vieni iš šios draugijos įkūrėjų. 
Šiais metais pradedame partnerystę su Latvija, ateityje prie kelio jungsime lankytinus kultūros objektus Rusijoje, Vokietijoje ir  Šveicarijoje, šalyse, kuriose gyveno ir kūrė "Mėlynojo raitelio" nariai.

 

plačiau