Apie mus » Apie Marianą Veriovkiną

Mariana Veriovkina (Marianne Werefkin, 1860-1938) – žymi XX a. pradžios Vokietijos dailininkė buvo susijusi su Lietuva. Kilusi iš dvarininkų šeimos, carinės Rusijos generolo duktė gavo puikų išsilavinimą ir menui pašventė savo gyvenimą.

Marianos vaikystė prabėgo Lietuvoje, nuo 1868 m. ji gyveno Vilniuje, mokėsi Vilniaus gimnazijoje. 1879 m. Veriovkinos tėvai įsigijo dvarą Vyžuonėliuose prie Utenos ir pavadino jį „Blagodat“ (rus. “palaima”). Čia Mariana praleisdavo savo vasaras, mėgo jodinėti žirgais, medžioti, užsiėmė karitatyvine veikla, gydė vietinius gyventojus. Dvarą ji mylėjo kaip savo gimtinę. Šiame dvare prasidėjo ir jos kelias į dailę, kai ėmė tapyti, tėvai parke pastatė jai atelje.

 

1886 m. Veriovkina apsigyveno Peterburge, mokėsi pas dailininką Ilją Repiną, o 1896 m. su savo draugu tapytoju Aleksejumi Javlenskiu išvyko į Miuncheną studijuoti tapybos ir liko ten gyventi. Charizmatiška, energinga, intelektuali menininkė pasišventė naujojo meno ieškojimams, savo namuose subūrė menininkų, aristokratų saloną, o 1909 m. kartu su bendraminčiais Miunchene įkūrė avangardinę grupę „Naujasis dailininkų susivienijimas“, 1912 m. – vokiečių ekspresionizmo sambūrį „Mėlynasis raitelis“ (Blaue Reiter). Jam priklausė vokiečių modernizmo klasikai Vasilijus Kandinskis, Aleksejus Javlenskis, Paulis Klee, Franzas Marcas, Augustas Macke ir kiti.  Pirmojo pasaulinio karo metais Veriovkina pasitraukė į Šveicariją, nuo 1918 m. iki mirties 1938 m. gyveno Askonos mieste prie Lago Maggiore.

 

Veriovkina yra viena pirmųjų modernizmo dailininkių, ekspresionizmo stiliaus pradininkė  visoje Europoje. Jos kūrybai būdingas dekoratyvumas, ryškių, atvirų spalvų deriniai, neramios, dramatiškos nuotaikos, mistiškos vizijos. Ji tapė figūrinius paveikslus, kuriuose vaizdavo miestą ir jo gyvenimo scenas, peizažus su žmonių procesijomis.

 

Iš Miuncheno Veriovkina nuolat grįždavo į Lietuvą, 1909–1910 m. viešėjo Kaune, 1914  m. – Vilniuje, kur jos brolis Petras Veriovkinas buvo gubernatoriumi.

Dailininkės kūryboje nemaža paveikslų lietuviškais motyvais: paveiksle „Kelias. Trys lietuvių moterys“ (1907) vaizduojamas Vyžuonėlių peizažas su pagyvenusiomis valstietėmis; paveiksluose „Policijos postas Vilniuje“ (1914); „Šv. Onos bažnyčia Vilniuje“ (1914) nutapyti Vilniaus vaizdai.

Marianos Veriovkinos kūryba šiandien saugoma Askonos (Šveicarija) moderniojo meno muziejuje, įvairiuose Vakarų Europos miestuose nuolat rengiamos dailininkės kūrybai skirtos parodos, leidžiamos knygos, katalogai apie ją.